Sergiu Senciuc, Președinte Interimar PNL Portugalia și cel mai tânăr lider PNL, a afirmat următoarele pentru Rovestea.ro:
„Partidul Național Liberal are datoria să vină în fața românilor cu soluții reale care să răspundă nevoilor și cerințelor cetățenilor, în special celor cu un nivel de trai scăzut și posibilități reduse.
Deși trecem printr-o criză sanitară care a înconjurat și zguduit întregul mapamond, investițiile în anul 2021 trebuie să crească în comparație cu anul precedent. Bani sunt, însă trebuie cheltuiți cu cap și viziune pe termen lung. Există prea multe sporuri inutile care sufocă bugetul de stat, dar și funcții de carton care condiționează activitatea instituțiilor.
Trebuie să avem în vizor și generațiile viitoare, nu doar să ne limităm la prezent, întrebându-ne ce anume le putem oferi și lăsa moștenire. Educația și Sănătatea sunt doi stâlpi de bază care, fiind feriți de atenția guvernanților de-a lungul anilor, au ruginit imaginea României pe plan internațional.
Sistemul de sănătate încă este bolnav, iar investițiile în modernizarea infrastructurii trebuie analizate ca fiind de o necesitate extremă. Nu ne putem permite neglijență sau lipsă de profesionalism deoarece viețile oamenilor sunt o prioritate într-un stat democratic și de drept. Iar România încă beneficiază de astfel de conotații.
La fel și în sfera educației. Elevii și studenții au nevoie de instituții de învățământ care să asigure un ambient propice pentru desfășurarea activităților zilnice, adăugându-se o luptă aprigă pentru a elimina toaletele din curțile școlilor. Este o mare rușine ca într-o țară din Europa secolului al XXI-le-a să avem asemenea urme ale nepăsării față de cei care reprezintă viitorul de mâine!
Am încrederea că actuala coaliție de guvernare va lua în calcul situația precară existentă în instituțiile menționate anterior.
Avem un mandat de dus cu succes până la capăt, cinstind încrederea oferită de fiecare cetățean în parte și demonstrând contextului geo-politic mondial că și în România #SePoate!
Dumnezeu să binecuvânteze România!”