Cea mai caldă dimineață de 28 ianuarie din istorie, înregistrată la Oravița. Recorduri de temperatură la 38 de stații meteorologice
Marți a fost înregistrată cea mai călduroasă dimineață de 28 ianuarie din istorie, cu temparatura maximă de 13 grade la Oravița, din județul Caraș-Severin. Pe parcursul zilei se vor atinge 19 grade Celsius, spun meteorologii. Recorduri de temperatură au fost înregistrate la 38 de stații meteorologice din țară.
A fost o dimineață a recordurilor de temperatură, iar meteorologii se așteaptă ca și pe parcursul zilei de astăzi să fie la fel. La 38 de stații meteorologice din țară s- au înregistrat recorduri, fiind cea mai caldă dimineață de 28 ianuarie de când se fac măsurători.
Cel mai cald a fost în sud-vestul țării, în județul Caraș-Severin, la Oravița, acolo unde în această dimineață s-au înregistrat 13°C. Pe parcusrul zilei de astăzi, meteorologii spun că în vestul și în sudul țării vom avea temperaturi cuprinse între 17 și 19 grade.
Temperaturi mai degrabă de primăvară, de luna lui aprilie, nu de final de ianuarie. În această perioadă, medicii spun să fim foarte atenți pentru că schimbările bruște de temperatură ne pot afecta sănătatea.