O profesoară din Constanța, anchetată pentru că a cerut bani elevilor pentru o excursie care nu s-a ținut
Profesoara de la o școală gimnazială din Constanța le-a cerut elevilor 1.800 de lei pentru a participa la o tabără de vară, însă aceasta nu a mai avut loc. Acum, femeia este anchetată, după ce mai mulți părinţi au reclamat-o.
În prezent, se efectuează mai multe cercetări în acest caz sub aspectul săvârşirii infracţiunii de înşelăciune. Doi părinți au reclamat că nu li s-au înapoiat banii, după ce tabăra de vară la care copiii lor urmau să participe nu a mai fost organizată.
Sumele au fost încasate de o profesoară de la Școala Gimnazială nr. 8 din Constanța. Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Constanța a confirmat situația vineri, 18 octombrie, și a oferit clarificări cu privire la situație:
„La datele de 11 şi 14 octombrie a.c., poliţiştii din cadrul Poliţiei Municipiului Constanţa au fost sesizaţi de părinţii a doi elevi cu privire la faptul că, în cursul anului şcolar 2023-2024, o profesoară le-ar fi solicitat sumele de 1.760 de lei şi, respectiv, 1.800 de lei, pentru ca elevii să participe la o tabără de vară.
Părinţii ar fi achitat sumele respective, dar tabăra nu ar fi fost organizată, iar banii nu le-ar fi fost restituiţi”, se arată într-un comunicat transmis de IPJ