O nouă controversă uriașă s-a iscat cu doar câteva zile înainte de startul Cupei Mondiale 2026, turneu final care începe pe 11 iunie și e organizat în SUA, Mexic și Canada.
Omar Artan, unul dintre cei 52 de arbitri centrali delegați de FIFA, s-a trezit că nu poate intra în Statele Unite ale Americii, mai exact în Miami, după ce autoritățile de la aeroport i-au refuzat acordarea vizei.
SUA l-a interzis pe Omar Artan la Cupa Mondială. Prima reacție a arbitrului
Arbitrul de 34 de ani din Somalia nu a reușit să își rezolve problema și americanii l-au trimis acasă după 11 ore de audieri, iar subiectul a făcut rapid înconjurul lumii, având în vedere că este prima dată când o țară gazdă practic interzice un central la Cupa Mondială.
După ce a ajuns înapoi în Somalia, Omar Artan a oferit o primă reacție:
Sunt foarte, foarte dezamăgit. Sunt un simplu arbitru care încearcă să își trăiască visul, cel mai mare vis al vieții lui, acela de a participa la Cupa Mondială.
Am avut toate actele în regulă și tot ce trebuie. Am avut viza corespunzătoare. Cred că au o problemă cu țara mea”, a declarat Omar Artan, potrivit The New York Times.
Chestionat pe această problemă, șeful White House Task Force, Andrew Giuliani a spus următoarele:
„Vrem să ne asigurăm că nu vom permite nimănui care este terorist sau care vorbește cu teroriștii să intre în țara noastră și să participe la un turneu de fotbal”.
Reprezentantul Casei Albe nu a oferit, însă, mai multe detalii despre presupusele legături pe care arbitrul FIFA le-ar avea cu terorismul.
Forul intercontinental a fost contactat pentru o reacție și a precizat că nu va interveni în această problemă, deoarece ține strict de SUA:
„FIFA nu se poate amesteca în procesul de imigrare a unei țări, inclusiv cazurile legate de viză, și a fost informată de autorități că statutul domnului Artan nu va fi schimbat în momentul de față”.
Somalia se află pe „lista neagră” a administrației Donald Trump și cetățenii țării din Africa de Est au mai multe restricții privind acordarea vizei și accesul în SUA.
sursa : digi sport



















